Soledar yeniden Ukrayna’nın kontrolünde

Ukrayna ve Rusya ortasındaki savaş birinci yılına yanlışsız giderken çatışmalar Ukrayna’nın doğusunda kalan Donbas bölgesinde ağırlaştı. Son günlerde ise savaş Bahmut ve Soledar bölgelerinde tansiyonu yüksek bir biçimde devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın denetimini ele geçirdiğini duyurduğunu tuz kenti Soledar’ın yine Ukrayna güçlerine geçtiği tabir edildi.

Ukrayna’nın tuz muhtaçlığının yüzde 90’ını karşılayan Soledar için açıklama yapan bölge valisi Pavlo Kirilenko, kentin denetiminin yine Ukrayna tarafına geçtiğini tabir ederek kent içinde önemli çatışmaların devam ettiğini vurguladı. Kirilenko Bahmut ve Soledar için “savaşın en sıcak bölgesi” tarifini yaptı.

Soledar geçtiğimiz günlerde Rus güçlerinin denetimine geçtiği haberleriyle gündeme gelmiş lakin Ukrayna tarafı ise bunu yalanlamıştı.

Savaşın başından bu yana Rusya’ya karşı Ukrayna tarafında olan ABD’nin Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik Bağlantı Koordinatörü John Kirby, “Bahmut ve Soledar, Rusların eline geçse de savaşın seyrinde stratejik bir tesiri olmayacak” demişti. Kirby, ABD ve müttefiklerinin savaş devam ettiği surece Ukrayna’yı destekleyeceklerinin altını çizmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir