Myanmar’ın devrik lideri Suu Kyi’ye 7 yıl daha hapis cezası

Myanmar’da 1 Şubat 2021’de yapılan askeri darbenin akabinde cunta idaresince vazifeden alınarak tutuklanan Demokrasi için Ulusal Birlik Partisi başkanı Aung San Suu Kyi’nin farklı suçlamalarla yargılandığı davada karar verildi.

Askeri mahkeme, idarede bulunduğu devirde bir bakan için adapsız halde helikopter kiraladığı gerekçesiyle Suu Kyi’ye yolsuzluk suçlamasından 7 yıl mahpus cezası verdi. Son gelişme ile birlikte Suu Kyi’nin farklı kabahatlerden aldığı mahpus cezalarının toplamı 33 yıla ulaşmış oldu.

Suu Kyi, daha evvel seçim yasasını ihlal, kaçak telsiz bulundurma, yolsuzluk, Covid-19 kısıtlamalarını ihlal etme üzere 14 farklı cürümden karar giymişti. Suu Kyi, son alarak 12 Ekim’de yapılan bir duruşmada rüşvet hatasından 3 yıl daha mahpusa mahkum edilmişti.

DEMOKRASİYE DARBE

Myanmar’da 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı teziyle 1 Şubat 2021’de darbe yapan cunta, ülkenin fiili önderi Aung San Suu Kyi başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini tutuklamıştı.

Cunta idaresi memleketler arası kamuoyunda sert reaksiyonla karşılanan demokrasi tersi hareketin akabinde başlayan kitlesel protestoları şiddetle bastırmış, darbe tersi şovlarda birçok sivil hayatını kaybetmişti. Son olarak, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu, askeri cunta tarafından yönetilen Myanmar’da şiddetin sona ermesi ve eski başkan Aung San Suu Kyi dahil keyfi olarak tutuklanan tüm mahkumların hür bırakılması daveti yapan bir kararı onaylamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir