MEB’den ‘kayıt parası’ şikayetlerine soruşturma

Alınan bilgiye nazaran Ulusal Eğitim Bakanlığı, zarurî bağış ve kayıt parasına ait velilerden gelen şikayetler doğrultusunda harekete geçti. Şikayetleri kıymetlendiren Bakanlık müfettişleri, 65 şikayet konusuna yönelik inceleme-soruşturma başlattı. Tamamlanan birtakım soruşturmalar sonucunda sorumlular hakkında vazifesinden alınma, ikaz, kınama üzere disiplin cezaları teklifleri getirildiği öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 23 Haziran’da 2022- 2023 eğitim öğretim yılı hazırlıkları kapsamında okul yöneticileri ile yaptığı toplantıda Türkiye’deki tüm okulların eksikliklerini gidermek için gerekli bütçenin genel müdürlüklere aktarıldığını belirtmiş ve velilerden kayıt parası istenmemesi için davette bulunmuştu. Bakan Özer, bu süreçleri hassasiyetle takip ettiklerini belirterek, zarurî kayıt parası konusunda tolerans göstermeyeceklerini söz etmişti.

Bunun yanı sıra Ulusal Eğitim Bakanlığı bu yıl birinci defa Orta Öğretim Genel Müdürlüğü’ne bağlı liselerde olduğu üzere Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı anaokulu, ilkokul ve ortaokullara da direkt bütçe göndermeye başlamış, böylelikle okul yöneticilerinin bütçelerini kendilerinin planlamalarına imkan sağlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir