‘Mavi bayrak’ta zirveye koşuyoruz

Dünyanın en seçkin turizm ve etraf ödüllerinden mavi bayrakta İspanya ve Yunanistan’dan sonra üçüncü sırada yer alan Türkiye’de, her geçen yıl mavi bayraklı plaj sayısı artıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın datalarına nazaran, merkezi Danimarka’nın başşehri Kopenhag olan Milletlerarası Etraf Eğitim Vakfı’nın (FEE) verdiği mavi bayrak ödüllerinde 2018’de 459, 2019’da 463 mavi bayrağın dalgalandığı Türkiye kıyılarında, bu sayı 2020’de 486’ya, geçen yıl 519’a, bu yıl da 531’e yükseldi.

Abdulkadir Ateş.

ANTALYA BİRİNCİ SIRADA

İller bazında ise en fazla mavi bayrak 229 ile Antalya’da dalgalanıyor. Antalya’yı 111 mavi bayrak ile Muğla, 66 mavi bayrakla İzmir takip ediyor. Aydın’da 36, Balıkesir’de 31, Samsun’da 13, Çanakkale’de 12, Mersin’de 11, Kocaeli’nde 7, Bartın’da 3, Kırklareli, Sakarya ve Ordu’da 2’şer, Van’da ise 1 mavi bayraklı plaj bulunuyor. Mavi bayrakta 621 plajla İspanya’nın birinci, 581 plajla Yunanistan’ın ikinci sırada yer aldığı listede üçüncü sırada bulunan Türkiye’nin, doruğa yerleşmesi için kamu ve özel kuruluşlarca aktif bir gayret yürütülüyor.

SAYIYI ARTIRACAĞIZ

Türkiye Etraf Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Lideri Abdulkadir Ateş, Türkiye’nin yıllar içinde mavi bayraklı tesisler, plajlar konusunda önemli gelişme kaydettiğini söyledi. 30 yıl evvel Türkiye’de mavi bayraklı hiç plaj bulunmadığına dikkat çeken Ateş, “Türkiye bugün mavi bayraklı plaj konusunda İspanya ve Yunanistan ile yarışıyor. Değerli çalışmalarla evvel ikinciliği ve akabinde birinciliği almayı hedefliyoruz. Van Gölü’nden, Edirne ve Karadeniz kıyılarına kadar bayrak sayımızı artırmak için uğraş sarf ediyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir