Marmara Denizi’nde koruma çalışmaları sonuç verdi; biyoçeşitlilikte artış var

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Eserleri Genel Müdürlüğü tarafından 2020 yılında 1380 sayılı ‘Su Eserleri Kanunu’nun güncellemesi ile Marmara Denizi başta olmak üzere denizlerde daha önemli ve uygulanabilir muhafaza önlemleri başlatıldı.

Koruma önlemleri kapsamında, yalnızca Marmara Denizi’nde son 2,5 yılda kaçak avcılık yaparak biyoçeşitliliğe ziyan verdiği tespit edilen 250’ye yakın tekneye el konulup, kamuya devredildi.

Balıkçıların da belirlenen kurallara uyması sonucu bilhassa Marmara Denizi’nde uzun yıllardır görülmeyen kimi cinslerin tekrar görüldüğü ve biyoçeşitliliğin arttığı tespit edildi.

Marmara Denizi’nde denetimsiz avlanma tehdidi altında olan kalkan, jenerasyonu tükenmekte olan deniz canlısı pina, kırlangıç balığı, deniz çayırları üzere pek çok canlı tekrar görülmeye başlandı.

‘ÇALIŞMALARLA MARMARA DENİZİ ESKİ HALİNE ULAŞTI’

Balıkçılık ve Su Eserleri Genel Müdürü Altuğ Atalay, müdafaa çalışmaları ile Marmara Denizi’nin farklı çeşitlere yuva olmaya başladığını belirterek, şunları söyledi:

“Tüm su eserleri ve balıkçılık aslında 1380 sayılı ‘Su Eserleri Kanunu’na tabi yapılıyor. Bu kanun 2020 yılında Meclis tarafından güncellendi.

Bu güncelleme ile hem Marmara’da hem de başka bölgelerimizde çok daha önemli ve uygulanabilir müdafaa önlemleri başlattık.

Örneğin; 2020 yılının başından itibaren 2,5 yılda yalnızca Marmara’da kaçak avcılık yapan 250 tekneyi kamuya geçirdik, el koyduk, büyük bir kısmını kamu kurum ve kuruluşlarına bağışladık ya da parçaladık.

Çünkü kanun gereği bunlar tekrar balıkçıya geri verilmiyor. Bunun altyapısına baktığımızda da balıkçıların kurallara uyması ile Marmara’da da öteki denizlerimizde de biyolojik çeşitlilik zenginlinin arttığını tespit ediyoruz.

Hem bakanlık olarak yaptığımız çalışmada hem Bursa Büyükşehir Belediyesi ve öbür belediyelerin yaptığı çalışmalarda hem de özel yapılan çalışmalarda bilhassa su altı fotoğrafçısı ve belgesel imalcisi Tahsin Ceylan’ın çektiği imajlarda muhafaza altına aldığımız alanların biyolojik zenginlik açısından neredeyse eski haline ulaştığını, pek çok canlıya tekrar yuva olduğunu görüyoruz.”

NESLİ TEHLİKE ALTINDAKİ PİNA MARMARA’DA

Genel Müdür Atalay, artan tiplere örnek vererek, “Bunlar ortasında jenerasyonu neredeyse Akdeniz’de tükenmekte olan pina üzere canlılar, kırlangıç balığı ve deniz çayırlarının süratle geliştiğini, eski canlılığına kavuştuğunu tespit etmek bizleri memnun ediyor.

Bu alanda müsilajın tesiri de kalmadı diyebiliriz. Balıkçılarımız son derece şad, 1980’lerden beri av vermeyen uskumru tekrar avlanmaya başlandı. Mesela kalkan, bunlar göç koridoru olan Marmara ve boğazlardaki muhafaza önlemlerinin artması ile oldu” diye konuştu.

‘BALIKLAR ALT TABANDAKİ OKSİJENİN AZALMASINDAN ETKİLENMEZ’

Atalay, Marmara’da denizin alt katmanında oksijenin azalmasının, balıklara tesirinin olup olmayacağına ait de “Marmara çok derin bölgesi olan bir deniz.

Dipten avlanan balıklar daha çok kıyı bölgelerinde oluyor, asıl Marmara’da avcılığı yapılan cinsler ise tabana yansımayan ya da orta derinlikte yüzen balıklar.

Dolayısı ile bundan etkilenmezler. Balıklar rahatlıkla oksijenin uygun olduğu bölgeleri seçerler ve ona nazaran yerlerde bulunurlar. Tabi Marmara’yı müdafaaya devam etmek gerekir.

Özellikle Marmara Denizi’nde müdafaa altına alınan alanlarda biyoçeşitliliğin önemli formda arttığını biz manzaralar ile tespit ediyoruz.

Yaptığımız çalışmaların tamamında ve balıkçıların memnuniyetinde bunu rahatlıkla görüyoruz ki Marmara’da muhafaza alanları karşılığını veriyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir