İstanbul’un çile yokuşu! ‘İki gün arayla kaza’

 

Balat’ın en meşhur yokuşlardan biri olan Sancaktar Yokuşu her gün binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak noktası haline geldi. Ziyaretçiler, renkli binalar ortasında fotoğraf çekilirken araçlar tarafından ezilme tehlikesi atlatıyor. Araçların dar ve dik yokuşu hızlanarak çıkmasından ötürü yayalar adeta kaçacak yer arıyor. Dik yokuşu çıkamayan birtakım araçlar geri geri gelerek tehlikeyi arttırıyor. Mahallede yaşayanlar yokuşta gün çok kazaların gerçekleştiğini ve insanların yaralandığını tabir ediyor. Mahalle sakinleri, 2020 yılının haziran ayında yokuşun trafiğe kapatılmasına yönelik dilekçe yazıp imza topladı. İBB ise mahalle halkına, 2021 yılının eylül ayında yokuşun trafiğe kapatılmasının mümkün olmadığını belirten yanıt verdi.   

“İKİ GÜN ORTAYLA KAZA OLDU” 

Sancaktar yokuşunda oturan Fethiye Coşkun hafta sonu sokağın kalabalık olduğunu belirterek, “Araçlar üst çıkmak için süratli formda yokuşa giriyor ve insanlara vuruyor. Çocuklar ve beşerler etrafa kaçıyor. Otomobil trafiğine kapatılıp yalnızca yaya geçişi olursa daha mantıklı olur. İki gün ortayla kaza oldu. Dün motor devrildi geçtiğimiz pazar günü otomobil insanlara çarptı” dedi. 

“YAKINDA CAN KAYBI OLACAK” 

Yokuşun ziyaretçi akınına uğradığını belirten mahalle sakini Sefer Özgenrek, “Yoğun bir araç trafiği oluşuyor. Bu trafikten ötürü kazalar yaşanıyor. 2 yıl evvel İBB’ye yazdık ancak bir sonuç alamadık, bu kazalardan çok sıkıldık. Buradan daima yokuşları çıkmaya çalışan araçlar hasebiyle daima ses kirliliği oluyor, bundan ötürü konutlarımızda duramıyoruz. Buranın araç trafiğine kapatılmasını, park yasağının olmasını yahut trafik akışının tek taraflı verilmesini istiyoruz. Yakında bir can kaybı olacak” tabirlerini kullandı. 

“ÇOCUKLAR VE YAŞLILAR MAĞDUR OLUYOR” 

Mahalle sakini Tahir Er, “Yokuşla ilgili imza topladık. Hiçbir yarar göremedik. Daima burada olan kazaları gerekli mercilere aktarıyoruz. Daima burayla ilgili projeler üretiyoruz deniliyor. Burası turistik bir bölge. Üstte 1881 yılında yapılmış tarihi bir binamız var. Oraya görmeye gelen Türkiye’nin ve Dünya’nın dört bir yanından gelen insanlarımız var. Buranın kaldırımları yok. Otomobiller park ettiği için aşağıdan ve üstten gelen araçlar buradaki insanları sıkıştırıyorlar. Araç yokuşun aşağısından geldiği vakit korna çalarak süratli geliyor beşerler kaçışıyor. Çocuklar ve yaşlılar daima mağdur oluyor” dedi. 

İBB yetkilileri, Sancaktar Yokuşu’nu tek şeride düşürdüklerini, fakat trafiğe kapatılmasının mümkün olmadığını bildirdi. (DHA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir