IAEA’dan Türkiye açıklaması! 12 günlük misyon tamamlandı

Ajanstan yapılan açıklamada, IAEA uzmanlarından oluşan Entegre Düzenleyici İnceleme Hizmeti (IRRS) grubunun, nükleer ve radyasyon tesislerinin ve faaliyetlerinin inançlı bir biçimde işletilmesine yönelik nükleer ve radyasyon güvenliğine ait ulusal yasal ve düzenleyici çerçeveyi gözden geçirmek üzere 5-16 Eylül’de gerçekleştirilen 12 günlük misyonunun Cuma günü tamamlandığını duyurdu.

Türkiye’de şu anda iki araştırma reaktörü ve bir atık idare tesisi bulunduğuna ve radyasyon kaynaklarının tıp ve endüstride kullanıldığına işaret edilen açıklamada, Akkuyu Nükleer Güç Santrali için 4 basınçlı su reaktörünün de imal kademesinde olduğu anımsatıldı.

Açıklamada, nükleer santralin tamamlandığında 4 bin 800 megavat brüt elektrik kapasitesine sahip olacağı ve bunun da Türkiye’nin güç kaynak çeşitliğini artırarak güç ithalatı bağımlılığını azaltacağı vurgulandı.

Gerçekleştirilen misyonun Türkiye’nin talebi üzerine nükleer ve radyasyon güvenliğine ait yasal ve düzenleyici çerçeveyi gözden geçirmek üzere NDK’nin konut sahipliğinde gerçekleştirildiği aktarılan açıklamada, IAEA uzmanlarından oluşan grubun, Türkiye’nin nükleer ve radyasyon düzenleyicisinin, güvenliğin daima güzelleştirilmesine, insanların ve etrafın korunmasına bağlılık gösterdiği vurgulandı.

Açıklamada, takımın raporlarında NDK’nin IAEA güvenlik standartlarına uygun olarak tesislerin ve faaliyetlerin etkin nezareti için ulusal düzenlemeleri daha da geliştirmesinin değerli olduğunun belirtildiği, ülkedeki düzenleyici ayarlamaları güzelleştirmek için de tekliflerde bulunulduğu aktarıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen NDK Lideri Zafer Demircan ise “Nükleer çerçevemizi geliştirmeye yönelik uğraşlarımızın rapora yansımasından memnuniyet duyuyoruz ve ulusal programımızı tüm tesis ve faaliyetlerde ve Türkiye’nin birinci nükleer santralinde milletlerarası düzenleyici standartlarla daha da uyumlu hale getirmeye odaklanmaya devam edeceğiz.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir