Hisarcıklıoğlu: Vakıf üniversitelerini tercih eden öğrencilere destek verilecek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rıfat Hisarcıklıoğlu, “Bu yıl kontenjanlarındaki doluluk ve yerleştirme oranları dikkate alınarak vakıf üniversitelerinin tahsil fiyatları konusunda kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimize imkanlar ölçüsünde takviye verilmesi kararlaştırıldı” dedi.

Hisarcıklıoğlu, TOBB Yükseköğretim Meclisi İstişare Toplantısı’nda konuştu.

Hisarcıklıoğlu, “Yükseköğretim kesiminin her zamankinden çok takviyeye ve yakın ilgiye gereksinimi olduğunu belirtmek isterim.” dedi.

TOBB Yükseköğretim Meclisi İstişare Toplantısı, Hisarcıklıoğlu’nun mesken sahipliğinde Yükseköğretim Heyeti (YÖK) Lideri Prof. Dr. Erol Özvar ve vakıf üniversitelerinin temsilcilerinin iştirakiyle TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi.

Hisarcıklıoğlu, programın açılışında yaptığı konuşmada, üniversite kayıt devrinin çabucak öncesinde YÖK’ün 2022-2023 eğitim öğretim yılına ait projeleriyle ilgili bilgi paylaşımında bulunacağını lisana getirdi.

Üniversitelerin, Türkiye’nin eğitimde dünyaya açılan kapısı olduğunu tabir eden Hisarcıklıoğlu, yurt dışındaki pek çok öğrencinin tercihlerinde Türkiye’deki kurumları birinci sıraya aldığına dikkati çekti.

Hisarcıklıoğlu, YÖK ile yapılan evvelki toplantılarda, kontenjanların ülkenin gereksinimleri doğrultusunda düzenlenmesini talep ettiklerini aktararak, şöyle devam etti:

Yükseköğretimin hassas bir istikrar içinde, öğrencisinden akademisyenine, yatırımcısından yöneticisine kadar tüm tarafların görüşleriyle kısa, orta ve uzun vadeli planlarla şekillenmesinin, geleceğin yanlışsız temellendirilmesi açısından büyük ehemmiyet arz ettiğini belirten Hisarcıklıoğlu,”2022, bizler için sıkıntı bir yıl oldu ve olmaya devam ediyor. Bu noktada yükseköğretim kesiminin her zamankinden çok takviyeye ve yakın ilgiye gereksinimi olduğunu belirtmek isterim.” değerlendirmesinde bulundu.

Toplantı, açılış konuşmalarının akabinde basına kapalı biçimde devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir