Google ve Meta’ya gizliliği ihlal ettiği için Güney Kore’den 72 milyon dolarlık ceza

Güney Kore, Google ve Meta’nın web sitelerini ziyaret eden yahut uygulamaları kullanan kullanıcılardan kişiselleştirilmiş reklamlar için bilgi toplama sürecinde legal müsaade almadıklarını gerekçesiyle iki şirketi  toplamda 71,8 milyon dolar para cezasına çarptırdı. 

Kararda, kullanıcıların Google’ın hizmetine kaydolduklarında üçün taraf şirketlerin bilgileri kullandığı konusunda kullanıcıları açıkça bilgilendirmediği ve varsayılan seçeneği “kabul et” olarak ayarladığı bilgisine yer veriliyor. Google’ın ayrıyeten hesap ayarlarından erişebilen zımnilik seçeneklerini gizlemeye çalıştığı belirtiliyor.

Kişisel Bilgileri Muhafaza Kurulu (PIPC), şirketlere ihlalleri düzeltmelerini emretti ve Google’a 69,2 milyar KRW ( yaklaşık 50 milyon dolar), Meta’ya ise 30,8 milyar KRW (yaklaşık 22 milyon dolar) para cezası verdi.

Soruşturma sonunda Google ve Meta’ya verilen ceza Güney Kore’de ferdî bilgileri müdafaa maddelerini ihlal sonucu verilen en yüksek fiyattaki ceza oldu. Ayrıyeten ülkenin çevrim içi kişiselleştirilmiş reklam platformlarında bilgilerin toplanması ve kullanılmasıyla ilgili birinci yaptırımı oldu.

Bir Meta sözcüsü TechCrunch’a yaptığı açıklamada “PIPC’nin kararına hürmet duysak da, mahallî düzenlemelerin gerektirdiği süreçleri karşılayan yasal olarak uyumlu bir biçimde müşterilerimizle çalıştığımızdan eminiz. Bu nedenle, komitenin kararına katılmıyoruz. Bu nedenle tüm seçeneklere açık olacağız” dedi.

Google’dan bir sözcü ise “PIPC’nin bulgularına katılmıyoruz ve yazılı kararın tamamını bizimle paylaşıldıktan sonra gözden geçireceğiz. Mümkün olan en faydalı eserleri kullanıcılara sunarken, denetim ve şeffaflık sağlayan güncellemeler yapma taahhüdümüzü her vakit yerine getirdik. Güney Koreli kullanıcıların kapalılığını korumak için PIPC ile alaka kurmaya kararlıyız” açıklamasında bulundu.

KAYNAK: TECHCRUNCH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir