“Geçiş döneminde Twitter’ın DM özelliğine dikkat!”

Birgün gazetesi müellifi ve iletişimci Ümit Alan,Twitter’ın özel iletileşme özelliği, el değiştirme sürecinde çok daha riskli bir güvenlik açığı içeriyor.” ikazını yaptı. 

Alan yazısında, “Öncelikle şunu bilmeliyiz: Twitter’ın özel iletileşme uygulamasında uçtan uca şifreleme yok. Uçtan uca şifreleme, gönderen ve alıcı/alıcılar dışında dataların okunmasını ve gizlice değiştirilmesini önlemek için geliştirilmiş bir teknoloji. Bu şifreleme teknolojisi sayesinde, platformun kendisi dahil hiç kimse bildirileri dışarıdan göremiyor ve talep eden yetkililerle paylaşamıyor. Muhakkak başlı iletileşme programlarında mevcut olan bu teknoloji, Twitter’ın DM özelliğinde kullanılmıyor. Yani iletileriniz yetkili üçüncü şahıslarca okunabilir. Twitter’ın resmi olarak da yeni sahibi olan Elon Musk, 28 Nisan 2022 tarihinde attığı bir tweette “Twitter DM’leri Signal üzere uçtan uca şifrelemeye sahip olmalıdır, böylelikle hiç kimse bildirilerinizi gözetleyemez yahut hackleyemez” diyerek bu açığa vurgu yapmıştı. Şimdi Twitter’ın resmen sahibi olmadığı bir devirde bunu söylediğine nazaran, artık düzeltmesinin önünde bir pürüz de kalmamış oluyor. Buna karşın Twitter şu an bir geçiş devrinde ve bu yenilikler de vakit alacak. Daha değerlisi, Twitter’ın evvelden de önemli güvenlik açıklarının olduğu savları hiç yabana atılır savlar değil.” değerlendirmesini yaptı. 

Alan şunları kaydetti: 

“Twitter’ın şimdi sahibi olmayan bir Elon Musk, özel mesajlaşmalarda uçtan uca şifreleme özelliğinin olması gerektiğini söylemiş olabilir. Lakin Twitter’ın halihazırda sahibi olan Elon Musk birebir vakitte DM’lerimizin de sahibi. Üstelik Twitter’ın evvelki sahiplik yapısından farklı olarak, Musk’ın çok farklı alanlarda çok farklı ülkelerle olumlu bağlantılar içerisinde olması gereken yatırımları var. Bunların en değerlilerinden birini, satın alma birinci gündeme geldiğinde Amazon kurucusu Jeff Bezos, işaret etmiş ve Tesla yüzünden Çin’e bu kadar bağımlıyken Twitter sahipliğinin riski konusunda sorular sormuştu. Aslında, bu yazıda özel olarak değindiğimiz DM’ler konusu yalnızca bir geçiş periyodu ayrıntısı. Bundan sonra asıl konuşacağımız şey, Twitter’ın sahiplik yapısı ve bu yüzden vermeye zorlandığı ödünler olacak. Musk her ne kadar “kuş özgürleştirildi” diye tweet atmış olsa da, bence kuş eskisinden çok daha tutsak durumda. Biz kullanıcılar içinse iki taraflı risk var: Birincisi özel iletileşme dahil bilgilerimiz özel bir şirket ve çılgın sahibinin elinde. İkincisi yaşadığımız ülke dahil dünyanın pek çok yerinde siyasetin seyrini değiştiren platform, artık eskisinden çok daha inançsız; hem Musk’ın tartışmalı ‘ifade özgürlüğü’ fantezisi hem de ticari çıkarları açısından.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir