Eski Sovyetler Birliği’nin devlet başkanı Gorbaçov son yolculuğuna uğurlandı

Sendikalar Evi’nde düzenlenen merasimde, Gorbaçov’un tabutu başında eski Rusya Devlet Lideri Dmitriy Medvedev, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, siyasetçiler, büyükelçiler ve sanatkarlar hürmet duruşunda bulundu. Gorbaçov’un ailesinin ve yakınlarının yer aldığı cenaze merasimi, halka da açıldı.

Devlet dayanaklı cenaze merasiminde, Gorbaçov’un tabutun başında asker bekledi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in, çalışma grafiği nedeniyle cenaze merasimine katılamayacağı duyurulmuş, Putin, perşembe günü Kaliningrad seyahati öncesinde Gorbaçov’un tabutu başında hürmet duruşunda bulunmuştu.

Putin ve Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, cenaze merasimine çelenk gönderdi.

Törenin akabinde, Gorbaçov’un naaşı, defnedilmek üzere Moskova’daki Novodeviçye Mezarlığı’na götürüldü.

Eski Sovyet başkanı ağır ve uzun bir hastalık sürecinden sonra 30 Ağustos’ta Moskova’da 91 yaşında hayatını kaybetmişti.

1985’ten 1991’e kadar Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) en yüksek idare organı olan Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesinin genel sekreterliğini yürüten Gorbaçov, perestroyka (yeniden yapılanma) ve glasnost (açıklık) reformlarıyla Soğuk Savaşı bitirmiş lakin ıslahatlar sonucu partisinin ülkedeki siyasi üstünlüğü de sona ermişti.

1990’da yapılan devlet başkanlığı ıslahatının akabinde SSCB Devlet Lideri seçilen Gorbaçov, 1990’dan 1991’e kadar bu misyonu yürütmüştü.

Gorbaçov’un 25 Aralık 1991’de misyonu bırakmasıyla SSCB resmen dağılmıştı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir