Emek ve Özgürlük İttifakı büyük mitinge hazırlanıyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye Personel Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), İşçi Hareket Partisi (EHP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) kurduğu Emek ve Özgürlük İttifakı, “Yoksulluğa, Savaşa, Baskılara Dur Diyelim” şiarıyla 15 Ocak Pazar günü İstanbul Kartal Meydanı’nda birinci ortak mitingini düzenleyecek. İttifak bileşenlerinin eşbaşkan, lider ve sözcülerinin katılacağı miting saat 13.00’te başlayacak. Miting için kentin tüm ilçelerinde bildiri ve broşürler dağıtılmaya başlandı. HDP Halklar ve İnançlar Komitesinden Sorumlu Eş Genel Lider Yardımcısı Tülay Hatimoğulları ve Riha Milletvekili Ömer Öcalan, birinci ortak mitinge dair konuştu.

‘İSTİBDATA KARŞI ÖZGÜRLÜK’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, miting sloganının ülkenin temel problemlerine karşı bir itiraz niteliği taşıdığını belirten Hatimoğulları, “artık bıçak kemiği kesmektedir” dedi. Hayat pahalılığı ve işsizliğin sınır safhaya ulaştığına dikkati çeken Hatimoğulları, yaşanan sıkıntıların temelinde iktidarın savaş siyasetlerinin olduğunu söyledi. Hatimoğulları, Meclis’te savaşa ayrılan bütçeye işaret ederek, savaş maliyetinin halkın ekmeğinden kesildiğini söyledi.

Hatimoğulları, “Bu tek adam rejimi bir otoriter sistem ve istibdat rejimine yanlışsız süratle adım atmaktadır. Biz de istibdat rejimine karşı özgürlükleri savunmak üzere mitingimizi düzenliyoruz. En kolay insan hakkının dahi hayata geçirilmediği, anayasanın çiğnendiği, özgürlüklerin bu kadar kısıtlandığı bir periyotta bizler de özgürlüklerimizi talep ediyoruz. Yani istibdatta karşı özgürlük diyeceğiz” dedi.

‘TÜM DİNAMİKLERİ BULUŞTURACAĞIZ’

Miting için epey ağır bir çalışma yürüttüklerini belirten Hatimoğulları, “Dünyanın en büyük kentlerinden birisi olan İstanbul, işçilerin ve fakirlerin temel hayat merkezlerinden birisi. Birebir vakitte Kürt halkının da ağır bir göç sonucunda geldiği bir yer. Yeniden bayan hareketi, ekoloji uğraşı, gençlik, sol ve sosyalist yapılar açısından en değerli merkezlerinden birisi İstanbul. Kısaca bizim İstanbul’u seçmemizin en büyük nedeni bahsini ettiğimiz bütün bu siyasal ve toplumsal dinamiklerin bir ortada olduğu bir kent olmasındandır. Bu yapacağımız miting ile bahsedilen tüm dinamikleri buluşturmayı istiyoruz” biçiminde konuştu.

İstanbul’daki tüm kesitleri mitinge çağıran Hatimoğulları, şunları söyledi: “Daha örgütlü, daha hamasetli durmamız gereken bir periyottan geçiyoruz. O yüzden İstanbul’un bedelli halkları, işçileri, fakirleri, bayanları, tabiat ve insan hakları savunucuları daima birlikte büyük bir dayanışma ile iktidara karşı mitingimizi demokrasi şölenine çevirelim. İktidarın istibdat rejimine karşı demokrasi ağacını daima birlikte büyütelim” dedi.

‘AKAN KAN DURDURULMALI’

HDP’li Ömer Öcalan ise, iktisat başta olmak üzere her alanda kriz yaşandığına işaret ederek, krizlerin son bulması için savaşın durması gerektiğinin altını çizdi. Öcalan, “Her gün Rojava, Başur, Bakur bombalanıyor. Kürt halkı üzerinde kirli bir savaş yürütülüyor. Bütün halkların bir ortaya gelerek, bu kanı durdurması gerekiyor. Bu kan aktığı sürece herkes yoksullaşıyor, sofralarındaki rahmet savaşla kopuyor, iktisat kötüleşiyor” diye konuştu.

Öcalan, partilerine dönük akınlara değinerek, şöyle devam etti: “Bir yandan HDP’yi kapatmak istiyorlar, bir yandan Kobanê Davası sürüyor. Yani Kürt halkının iradesini kırmaya dönük ruhsal bir savaşta yürütülüyor. HDP’nin iradesini kırmak istiyorlar. Halkımız güzel bilsin, hiçbir vakit alternatifsiz kalmayız. Bugün HDP ismi altında yarın diğer bir parti ismi altında siyaset yapmaya devam ederiz. Bu hareketin, siyasetin önünü kimse kesemez. AKP-MHP iktidarı tarafından irade kırma üzerinden yürütülen teşebbüs sonuçsuz kalacak, muvaffakiyete ulaşamayacak. Kâfi ki güçlü bir ittifak olsun, halkların, Kürtlerin ve Kürt dostlarının birliği olsun.” Yapılacak mitingin bu açıdan mana taşıdığını söz eden Öcalan, mitingin seçim çalışmalarının da startı olacağını kaydetti. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir