Ekrem İmamoğlu: İBB, İngiltere’de müzayedeye çıkan ve dünyada sadece 4 adet bulunan madalyonu satın almıştır

T24 Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, İngiltere’de bugün müzayedeye çıkan, üzerinde “Bizans İmparatoru Muhammed” yazan ve dünyada yalnızca 4 adet bulunan madalyonun İBB tarafından satın alındığını duyurdu. İmamoğlu, “bu değerli madalyon konutuna dönüyor” dedi.

İBB Lideri İmamoğlu, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda İngiltere’de satışa çıkarılan madalyonun satın alındığını duyurdu. İmamoğlu, şöyle yazdı:

“Üzerinde “Bizans İmparatoru Muhammed” yazan ve dünyada yalnızca 4 adet bulunan bu değerli madalyon meskenine dönüyor. İBB, bugün İngiltere’de müzayedeye çıkan yapıtı satın almıştır.”


Madalyonun Christies’nin mezat kataloğundaki satış duyurusu

“Madalyonun olması gereken yer İstanbul’dur!”

Tarihçi Murat Bardakçı, bir yazısında; “Fatih Sultan Mehmed’e ilişkin bu çok kıymetli madalyonu Türkiye’nin alması gerekir, çünkü madalyonun olması gereken yer burasıdır” diyeceğim fakat mâlûm Bizans kompleksi yüzünden bu türlü bir teşebbüse girişilip girişilemeyeceğinin tereddüdündeyim…

Ama, yeniden de tekrar edeyim: Fatih Sultan Mehmed’e ilişkin bu çok değerli madalyonu bizim almamız gerekir, çünkü madalyonun olması gereken yer İstanbul’dur!” demişti.

Madalyonun Fatih hakkında “Bizans İmparatoru” ibâresinin yazılı olduğu ön yüzü

Madalyon hakkında

Madalyon, Londra’daki müzayede meskeni Christie’s’de bugün “İslâm ve Hint Dünyaları Sanatı, Oryantal Kilimler ile Halılar” müzayedesinde 40 ile 60 bin Sterlinden, yani yaklaşık 836 bin ile 1 milyon 250 bin lira ortasında bir fiyattan açık arttırmada yer aldı.

Madalyon, Hükümdar Fatih’in vefatından sonra Napoli’de yapıldı. Onu bu derece ender kılan ise Fatih’in unvanının bizans imparatoru olarak madalyon üzerinde yer alması. Bronzdan dökülen madalyon Rönesans’ın en hoş portre madalyonlarından biri sayılıyor.

11 buçuk santimetre çapındaki madalyonun dünyada yalnızca üç örneği daha var. Bunlardan biri New York’taki  Metropolitan müzesinde, öbürleri ise Oxford’daki Ashmolean ile Londra’daki Victoria ve Albert Müzeleri’nde.

İtalyan heykeltraş ve ressam Costanza de Ferrara’nın yaptığı bu madalyon ise Fransız koleksiyoner Charles Dupriez’nin ailesi tarafından mezata konuldu. (Kaynak: TRT Haber)

Madalyonun art yüzü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir