CHP’den Davutoğlu açıklaması: Önemli kararlar istişare ile alınacak

CHP Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu’nun “Cumhurbaşkanı ister içeriden ya da dışarıdan olsun, genel liderler karar süreçleri içerisinde imza yetkisine sahip olarak bulunacaklar” açıklamasını kıymetlendirdi.

Muharrem Erkek, bir gazetecinin “Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, iktidar halinde Altılı Masa önderlerinin imza yetkisinin olacağını söyledi. DÜZGÜN Parti’den buna sıcak bakılmadığı istikametinde iletiler geldi. Bu Altılı Masa’da konuşuldu mu? İmza yetkisine CHP nasıl bakıyor?” sorusuna şu cevabı verdi:

“30 Ocak’ta, 6 genel lider, 6 başkan, Türkiye’yle yol haritasını ve hükümet programını paylaşacak. Bir karar vermek zorundayız, tek kişinin iradesi mi, ortak akıl mı? Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi mi, güçlendirilmiş parlamenter sistemi mi? Keyfilik mi, hukuk mu, adalet mi? Demokrasi, bir uzlaşmadır. Seçilecek olan Cumhurbaşkanı Altılı Masa’nın ortak adayı, Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı olacak ve Türkiye’yi yönetecek fakat bu türlü yönetemeyecek. Bütün kıymetli kararlar istişare ile alınacak, üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğü gelecek. Meclisin, yargının, basının, sivil toplumun üzerindeki ağır vesayet kalkacak. Biz ne istiyoruz? Güçlü takımlar, güçlü kurumlar ve güçlü kurallar. Bir kişinin istediği her şey olsun mu yoksa kolektif çalışma mı? Türkiye önümüzdeki birinci seçimde çok değerli bir karar verecek. Önümüzdeki birinci seçim tıpkı vakitte referandum niteliğinde bir seçim olacak. Bu sistem devam mı etsin, bu sistem değişsin mi? Biz değiştireceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir