Bursluluk sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Türkiye’de her yıl düzenlenen Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk İmtihanı için tarih açıklandı. Bursluluk imtihan sonuçları 23 Eylül tarihinde Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın sonuç açıklama ekranı üzerinden öğrencilere açıklanacak.

MEB tarafından yapılan ve 5, 6, 7, hazırlık sınıfı, 9, 10 ile 11’inci sınıf öğrencilerinin girdiği Bursluluk imtihanı sonuç tarihi duyuruldu. İmtihanı kazanan adaylar şayet kuralları tutuyorsa burs ya da yatılı eğitim almaya hak kazanacak İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk İmtihanı (5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. Sınıflar ve Hazırlık Sınıfı) 4 Eylül günü gerçekleştirildi.

BURSLULUK İMTİHANI NE VAKİT?

5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıflara yönelik düzenlenen imtihan 23 Eylül tarihinden açıklanacak.

BURSLULUK İMTİHANI NEDİR?

Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk İmtihanı Türkiye’de her yıl düzenlenen bir bursluluk imtihanıdır. İmtihanı kazanan adaylar şayet kuralları tutuyorsa burs ya da yatılı eğitim almaya hak kazanır.

Her yıl 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin girdiği imtihanda, açıklanan kontenjan kadar öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır. Bu yıl 60 bin öğrenciye burs imkanı sağlanması kararlaştırılmıştır.

Bursu alabilmenin temel koşulu yıllık kişi başına düşen gelirin belirtilen ölçünün altında olmasıdır. Yani durumu güzel olan şahıslara burs verilmemektedir. Fakat öğretmen ve gazi çocukları için bu durum geçerli değildir.

Devlet parasız yatılılık bursu sınıflara nazaran yapılışı farklılık gösteren bir burstur. Lakin bu bursu kazanabilmenin tek yolu belirtilen imtihandan yüksek bir puan almaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir