Bankalar ihracatçıya kredi sorunu çıkarıyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe, finansman konusunda ihracatçının hala sorun yaşadığını belirterek bankaların düşük faizli kredi kullandırmada sorun çıkardığını anlattı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe, Avrupa’da başlayan resesyon ile birlikte hazır giysi başta olmak üzere kimi bölümlerde talebin azalmaya başladığını söyledi. Metal üzere ağır sanayi kümelerine ise bilakis siparişlerin arttığına değinen Gültepe, global sakinlik ve belirsizliklere karşın yıl sonunda 250 milyar dolarlık ihracat amacına ulaşacaklarını kaydetti.

REESKONT ALINMIYOR

Göreve başlamasının akabinde 100 gün sonra iktisat gazetecileri ile bir ortaya gelen Gültepe, finansman konusunda ihracatçının hala sorun yaşadığına değindi. Bankaların düşük faizli kredi kullandırmada sorun çıkardığını anlatan Gültepe, “Reeskont kredilerinin kullanımında, ihracat gelirlerinin yüzde 70’ini Türk Lirası’na çevirme şartı nedeniyle firmalarımız bu kredileri kullanmaktan kaçınıyorlar” dedi.

Euro/dolar paritesinin de ihracatçıyı olumsuz etkilediğini lisana getiren Gültepe, “Hazır giyside en az yüzde 10 değerli satmamız lazım fakat yapamıyoruz. Fiyatlarla ilgili problemler önümüzdeki aylarda da devam eder” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir