Amasra’daki maden faciasının nedeni iddianamede

Bartın’da, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Kuruluşuna ilişkin maden ocağında 42 kişinin öldüğü patlamayla ilgili iddianame hazırlandı.

Amasra Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında düzenlenen fezleke, Bartın Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen 195 sayfalık iddianamede, patlamada 41 çalışanın vefat ettiği, 1 çalışanın de sevk edildiği hastanede 4 Kasım 2022’de ömrünü yitirdiği anımsatıldı.

İSTENEN CEZALAR

İddianamede tutuklu 4 kuruluş yöneticisi hakkında “olası kastla öldürme” ve “olası kastla yaralama” cürümlerinden 1062’şer yıla kadar mahpus cezası talep edildi. 4’ü tutuklu 19 kuşkulu içinse 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar mahpusu istendi.

Amasra’daki 42 madencinin vefatına inceleme

Haberi Görüntüle

İHMALLER İDDİANAMEDE

İddianame, ihmallerin de altı çizildi. Maden ocağında, patlama anına kadar tekraren alarm verilmesine karşın rastgele bir önlem alınmadığı belirtildi. Metan gazı bedellerinin patlama anına kadar yüzde 1 ikaz düzeyini 85, yüzde 1,5 alarm düzeyini ise 5 defa, karbonmonoksit kıymetlerinin 25 ppm ikaz düzeyini 47 defa, 50 ppm alarm düzeyini 13 defa geçtiği, havalandırma vantilatörü bedellerinin 13 Ekim 2022 saat 23.43 ile 14 Ekim 2022 saat 18.49 vakit aralığının tamamında 53 sefer ikaz, 355 kere alarm düzeyinde bedelleri gösterdiğinin göz önünde bulundurulduğunda gerekli önlemlerin alınmadığının anlaşıldığı belirtildi.

Amasra’daki maden faciası: İhmalin ses kaydı ortaya çıktı

Haberi Görüntüle

Patlamanın nedenine ait ise şu tabirler kullanıldı:

“Patlama bölgesinde, lağım çalışması yapıldığında metanın ikaz/alarm düzeyine çıktığı, baca içerisinde istenmeyen metan birikimi olduğu, bacayı temizleyecek vantilatörün yetersizliğinin yöneticiler ve teknik adamlarca bilindiği, bölgenin metan birikimi açısından sıkıntılı olduğunun bilinmesine karşın gerekli havalandırma tertibatının alınmadığı ve metan patlamasına sebebiyet verildiği anlaşılmıştır.”

USTA-ÇIRAK BAĞI İLE YÖNETİLDİ

İşçilerin kıyafetlerinin ısı ve aleve karşı korunaklı olmadığına dikkat çekilen iddianamede maden ocağının, bilimsel odaklı anlayış yerine usta-çırak deneyimi ile yönetildiği tabiri de yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir