ADOB “Maskeli Balo” operasını sahneleyecek

Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB), İtalyan Giuseppe Verdi’nin bestelediği ve librettosunu Antonio Somma’nın yazdığı 3 perdelik “Maskeli Balo” operasını görüntü yapım eşliğinde bu akşam sanatseverlerle buluşturacak.

Dünya prömiyeri 1859’da Roma Apollo Tiyatrosu’nda, Türkiye birinci gösterimi 1947’de Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde gerçekleştirilen yapıtın orkestra şefliğini Raoul Grüneis, Sunay Muratov ve Tolga Atalay Ün yapacak.

Koreografisi Bürge Kayacan, rejisörlüğü Ayşe Dağıstanlı Parlar, dekor tasarımı Özgür Usta imzası taşıyan yapıtta, kostüm tasarımı Aydan Çınar, ışık tasarımı ise Fuat Gök’e ilişkin.

“SANATÇILARIN İÇ SESLERİNE İSTİKAMET VERECEK”

Eserin rejisörlüğünü üstlenen Ayşe Dağıstanlı Parlar, genel provalar öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, ADOB Çağdaş Dans Topluluğu ile Kovid-19 salgını periyodunda yapıtı görüntü yapım formatında çektiklerini söyledi. Bu akşam izleyiciyle buluşacak yapıtla, hazırladıkları görüntü üretimi bir ortada sergileyeceklerini belirten Parlar, sanatkarların “iç seslerine taraf verecek” bir sunum olacağını söz etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir