ABD’de Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu aldı

ABD’de kongre orta seçimleri için oy sayımı, bilhassa ABD’nin en kalabalık eyaleti California ve Colorado’da devam ediyor. Associated Press’e (AP) nazaran, Cumhuriyetçiler California’da bir bölgede daha kazanarak, Temsilciler Meclisindeki sandalye sayısını 218’e çıkardı ve böylelikle Temsilciler Meclisinde çoğunluğu ele geçirdi.

Diğer taraftan Demokratlar ise şu ana kadar 210 sandalye elde etti fakat California ve Colorado’da daha sonuçları katılaşmamış 7 bölge bulunuyor. Bunlardan üçünde Cumhuriyetçiler, dördünde Demokratlar önde yer alıyor.

Temsilciler Meclisinde 218 sandalye elde eden parti çoğunluğu ele geçirmiş oluyor ve Meclis Başkanlığı dahil tüm komite başkanlıklarını alıyor.

Cumhuriyetçilerin zaferini Twitter hesabından duyuran ve Temsilciler Meclisi Lideri olması beklenen Kevin McCarthy, “Cumhuriyetçiler (Temsilciler Meclisi Lideri Nancy) Pelosi’den Temsilciler Meclisini aldı. Amerikan halkı yeni bir tarafa gitmek üzere hazır ve Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri bunu yapmak için hazır” açıklamasını yaptı.

Pelosi: Bu yıl Temsilciler Meclisi Demokratları meydan okudu

Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi resmi Twitter hesabından, “Bu yıl, Temsilciler Meclisi Demokratları kusursuz bir performansla beklentilere meydan okudu: Yarışlarını cüret, optimistlik ve kararlılıkla yürüttüler. Bir sonraki Kongre’de Temsilciler Meclisi Demokratları, yetersiz Cumhuriyetçi çoğunluğa karşı güçlü bir kozla Sayın Biden’ın gündemini destekleyen öncü bir rol oynamaya devam edecektir. Temsilciler Meclisi Demokratları, güçleri, çeşitlilikleri ve vatanseverlikleriyle meclisimizi tekrar canlandıracak bu kadar çok sayıda olağanüstü, yeni ve geri dönen üyeye sahip olmaktan heyecan duymaktadır. Ayrılan üyelerimizi, sıhhat hizmetleri, iklim hareketi, altyapı, silah kullanımı, gaziler ve daha fazlası konusunda asla küçümsenmeyecek kıymetli ilerlemeler sağlayan harika liderlikleri için kutluyoruz. En az üç kritik eyalette oy pusulaları hala sayılıyor. Her bir oyun verildiği üzere sayılmasını sağlamak için vatanseverce çalışmalarını sürdürenlere sonsuz minnettarız” açıklamasında bulundu.

Biden tebrik etti

ABD Lideri Joe Biden ise McCarthy’yi tebrik ederek, Cumhuriyetçilerle çalışmaya hazır olduğunu kaydetti.

Biden, “Geçen hafta da söylediğim üzere gelecek, siyasi savaşlara esir edilmeyecek kadar pahalı. Amerikan halkı onlar için iş yapmamızı istiyor. Onlar için kıymetli olan bahislere odaklanmamızı ve hayatlarını iyileştirmemizi istiyor” tabirlerini kullandı.

Temsilciler Meclisinde çoğunluk Cumhuriyetçilerde, Senatoda Demokratlarda

Temsilciler Meclisinde çoğunluk Cumhuriyetçilere geçerken, ABD Kongresinin öteki kanadı Senatodaki çoğunluk Demokratlarda kaldı.

Resmi olmayan sonuçlara nazaran Nevada’da Demokrat Senatör adayı Catherine Cortez Nasto‘nun, Cumhuriyetçi rakibi Adam Laxalt’ı mağlup etmesiyle Demokratlar Kongrenin Senato kanadında çoğunluğu garantilemişti.

Cortez Nasto’nun zaferi ile Demokratlar 100 sandalyeli senatonun 50’sini alırken Cumhuriyetçiler ise 49 sandalyede kalmıştı.

Ara seçimlerde şu an senatör adayı belirli olmayan tek eyalet, olarak Demokratlardan Raphael Warnock ve Cumhuriyetçilerden Herschel Walker’in yarıştığı Georgia kaldı.

Eyalet maddelerine nazaran adayların kazanabilmesi için en az yüzde 50 barajını aşması istenen Georgia’da Warnock ve Walker, 6 Aralık’ta yapılacak ikinci çeşitte tekrar kozlarını paylaşacak.

Demokrat Warnock, 8 Kasım orta seçimlerinde eyalet genelindeki oyların yüzde 49,4’ünü, Cumhuriyetçi rakibi ise yüzde 48,5’ini alabildi.

Eşitliği bozma oyu

6 Aralık’ta Georgia eyaletinde yapılması planlanan ikinci cins seçimde sonuç ne olursa olsun Demokratlar, 100 üyeli Senato’da 50 sandalyeye sahip olduğu için çoğunluğu ellerinde bulunduracak.

Başkan Yardımcısı Kamala Harris‘in eşitlik bozma oyu sayesinde, Cumhuriyetçiler Georgia’yı ikinci tıpta kazansa ve koltuk dağılımı 50-50 bile olsa Demokratların Senatoda çoğunluğu sağlaması mümkün olacak.

Yasalara nazaran ABD Lider Yardımcısı, Senato Lideri olarak misyon yapıyor ve eşitlik bozma oyu kullanabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir